Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Fundacja Dzieci Niczyje zmieniła nazwę na Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Już ponad 25 lat działamy na rzecz dzieci, ich rodziców i opiekunów oraz profesjonalistów pracujących z dziećmi. Nowa nazwa i tożsamość wizualna są konsekwencją naszego rozwoju - od momentu założenia, znacznie rozszerzyliśmy zakres działań. Sercem misji fundacji pozostaje działanie na rzecz dzieci doświadczających przemocy.

Więcej...

„Bądź kumplem, nie dokuczaj” – FDN partnerem kampanii społecznej Cartoon Network z Grzegorzem Krychowiakiem

Fundacja Dzieci Niczyje została partnerem drugiej edycji kampanii społecznej Cartoon Network – „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Jej celem jest propagowanie koleżeńskich zachowań wśród dzieci. Akcja została stworzona w odpowiedzi na rosnącą skalę zjawiska, jakim jest dokuczanie Ambasadorem tegorocznej akcji został piłkarz Reprezentacji Polski, Grzegorz Krychowiak.

Izolowanie, wrogość czy przemoc werbalna to codzienność ponad połowy uczniów (54%[1]) w szkołach podstawowych. W tym okresie więcej dzieci doświadcza niekoleżeńskiego zachowania niż w czasie nauki w gimnazjum.

Kampania „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, oprócz uświadamiania negatywnych konsekwencji, jakie niesie za sobą dokuczanie, promuje postawę reagowania i promowania przyjaznych zachowań wśród młodych ludzi. Ambasadorem kampanii w tym roku został piłkarz reprezentacji Polski, Grzegorz Krychowiak.

Dzieci i młodzież, szukające wsparcia w sytuacjach doświadczania niekoleżeńskiego zachowania, mogą szukać wsparcia w Telefonie zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, prowadzonym przez Fundację Dzieci Niczyje. Na kontakt z młodymi ludźmi konsultanci oczekują każdego dnia w godzinach od 12:00 do 22:00.

- Każdego dnia dzwonią do nas dzieci, które doświadczyły przykrego zachowania ze strony swoich rówieśników. Dla młodego człowieka to dużo trudniejsza sprawa  niż wydaje się dorosłym. z perspektywy osoby dorosłej. Dajemy dzieciom wsparcie, ale też wspólnie z nimi staramy się szukać rozwiązania konkretnych sytuacji – mówi Lucyna Kicińska z Fundacji Dzieci Niczyje.

Rodzice i nauczyciele, zaniepokojeni o sytuację dzieci, mogą znaleźć poradę w Telefonie dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100, innej linii prowadzonej przez FDN.

- Dorośli kontaktują się z nami, bo nieraz czują się bezradni wobec dokuczania, jakiego doświadczają dzieci. Nie wiedzą, czy i jak reagować. Potrzebują rozmowy o tym, w jaki sposób mogą być dla dziecka realnym wsparciem w trudnych dla niego sytuacjach. – dodaje Kicińska.

Honorowy patronat nad kampanią Cartoon Network, „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, objął w tym roku Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Kampanię merytorycznie, oprócz Fundacji Dzieci Niczyje,  wspiera także Instytut Badań Edukacyjnych. Do współpracy przy kampanii Cartoon Network ponownie zaprosił również psycholog,  Małgorzatę Ohme.

W ramach kampanii powstała strona internetowa BadzKumplem.CartoonNetwork.pl, na której znajdują się eksperckie materiały na temat radzenia sobie z dokuczaniem stworzone przez Cartoon Netwrok wspólnie z partnerami: wskazówki dla nauczycieli, w tym  scenariusze lekcji dla klas szkół podstawowych I-III i IV-VI, porady dla rodziców oraz dla dzieci.