Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Fundacja Dzieci Niczyje zmieniła nazwę na Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Już ponad 25 lat działamy na rzecz dzieci, ich rodziców i opiekunów oraz profesjonalistów pracujących z dziećmi. Nowa nazwa i tożsamość wizualna są konsekwencją naszego rozwoju - od momentu założenia, znacznie rozszerzyliśmy zakres działań. Sercem misji fundacji pozostaje działanie na rzecz dzieci doświadczających przemocy.

Więcej...

Będę świadkiem w sądzie

Będę świadkiem

 

Poradnik "Będę świadkiem w sądzie" przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat, które przygotowują się do roli świadka w sprawie karnej.

Doskonale sprawdza się jako materiał przygotowujący dziecko do przesłuchania.

Zaleca się jednak, by w lekturze broszury towarzyszyła dziecku osoba dorosła, zorientowana w procedurach sądowych, która odpowie na pytania i wątpliwości dziecka oraz będzie pogła przekazać informacje o potrzebach dziecka prokuratorowi lub sędziemu.

 

Jako uzupełnienie, do samodzielnej edukacji służyć natomiast mogą materiały przygotowane na podstawie broszury do Bazy wiedzy - "Dla dzieci i młodzieży - ofiar/świadków" (przejdź>>).

 

W poradniku mały świadek znajdzie odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

  • na czym polega zadanie świadka?
  • z kim spotka się, będąc świadkiem?
  • co dzieke się w sądzie w trakcie sprawy sądowej?
  • jak wygląda pokój przesłuchań?
  • co będzie się działo po zakończeniu sprawy w sądzie?

 

Publikacja powstała na podstawie "Tell me more about Court. A book for young witnesses" (NCPCC, 1988) a opracowała ją Jolanta Zmarzlik.

 

KEPierwsze wydanie ukazało się się w ramach II edycji kampanii "Dziecko - świadek szczególnej troski" dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Wyrażone w niej poglądy nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.

 

Poniżej udostępniamy aktualną wersję broszury "Będę świadkiem" - z 2009 r., która została wydana w ramach realizacji Projektu Ministerstwa Sprawiedliwości "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje, Partnerem Projektu.

Europejski Fundusz Społeczny

 

 

Pliki do pobrania

  • Bede_swiadkiem

    PDF (3.63 MB)
    Będę świadkiem w sądzie - poradnik dla dzieci i młodzieży