Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Fundacja Dzieci Niczyje zmieniła nazwę na Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Już ponad 25 lat działamy na rzecz dzieci, ich rodziców i opiekunów oraz profesjonalistów pracujących z dziećmi. Nowa nazwa i tożsamość wizualna są konsekwencją naszego rozwoju - od momentu założenia, znacznie rozszerzyliśmy zakres działań. Sercem misji fundacji pozostaje działanie na rzecz dzieci doświadczających przemocy.

Więcej...

Wakacje w sieci? – Fundacja Dzieci Niczyje radzi jak zapewnić bezpieczeństwo młodym internautom

Wakacje to czas wzmożonego zagrożenia dla młodych internautów. Dzieci, które nigdzie nie wyjeżdżają ani nie korzystają z innych form letnich aktywności, spędzają więcej czasu w Internecie i są narażone na szereg niebezpiecznych sytuacji - ostrzegają specjaliści z zespołu Helpline.org.pl działającego w Fundacji Dzieci Niczyje.

W miesiącach wakacyjnych obserwujemy wzrost liczby zgłoszeń związanych z podejrzeniem uzależnienia od Internetu, ekspozycją na szkodliwe treści, a także ryzykiem spotkania sprawców, których intencją jest kradzież konta, danych lub uwiedzenie dziecka online w celu uzyskania intymnych zdjęć i wykorzystania seksualnego - mówi koordynator projektu Helpline.org.pl Marta Wojtas. Dlatego tak ważne jest, szczególnie w czasie wakacji, aby rodzice zwracali uwagę na to, w jaki sposób dzieci korzystają z Internetu.

Z badań EU Kids Online II wynika, że większość rodziców nie jest świadoma tego, co robią ich pociechy w Internecie, a co za tym idzie nie mają wpływu na to, co dzieje się z dziećmi online.

Zdarza się, że rodzice mają wiedzę dotyczącą zagrożeń w Internecie, ale nie odnoszą jej do swojego dziecka - dodaje Marta Wojtas. Nie dowierzają, że mogło się zaangażować w określoną relację z osobą poznaną w sieci. Tymczasem świadomość tego, że każde dziecko popełnia błędy pozwala w porę zapobiec problemom, np. poprzez rozmowę czy ustalenie konkretnych zasad korzystania z sieci.

Co zrobić by uwielbiany przez dzieci Internet był też dla nich bezpieczny? Jak uchronić dziecko przed przykrymi konsekwencjami? Według konsultantów Helpline.org.pl najważniejsze to zadbać, by komputer nie stał się jedyną rozrywką dziecka podczas wakacji. W letnie dni można poświęcić więcej czasu na wspólne aktywności i - jeśli nigdzie nie wyjeżdżamy - skorzystać z oferty przygotowanej przez organizatorów letnich atrakcji w naszym mieście, np. akcja „Lato w mieście”. Poza tym warto skorzystać z poniższych zasad.

  • ROZMAWIAJ Z DZIECKIEM O TYM CO ROBI W SIECI. Jakie strony lubi. Co fajnego ostatnio robiło online?
  • INTERESUJ SIĘ TYM CO JEST CIEKAWE DLA TWOJEGO DZIECKA. Sam surfuj po Internecie szukając ciekawych informacji o wakacyjnych aktywnościach, może znajdziecie w ten sposób wspólne pasje. Pokaż dziecku dobre, bezpieczne strony.
  • POROZMAWIAJ O ZAGROŻENIACH W SIECI. Wytłumacz dziecku co to jest cyberprzemoc, jakie treści mogą być szkodliwe. Uświadom, że osoba poznana w sieci nie musi być tym, za kogo się podaje. Możesz zachęcić dziecko do skorzystania z bazy wiedzy o zagrożeniach w Internecie dostępnej na nowej stronie www.helpline.org.pl w dziale Dowiedz się.
  • OPOWIEDZ DZIECKU O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA. Wytłumacz, że nie można podawać informacji o sobie (tj. imienia, wieku, adresu, zdjęć, czy terminu wyjazdu na wakacje). Zapoznaj je z zasadami Netykiety.
  • USTAL ZASADY KORZYSTANIA Z KOMPUTERA. Ile czasu dziecko może spędzać podczas wakacji w Internecie. Co powinno zrobić, gdy zdarzy się coś niepokojącego.
  • Jeżeli może korzystać z portali społecznościowych pomóż mu stworzyć bezpieczny profil. Naucz je chronić swoją prywatność.
  • Powiedz, że nie wolno mu umawiać się z osobami poznanymi w sieci bez Twojej wiedzy.
  • CHROŃ KOMPUTER – zadbaj o regularne aktualizacje programów, dobry program antywirusowy i zaporę sieciową (program typu firewall). Naucz dziecko korzystać z filtrów antyspamowych w poczcie elektronicznej.
  • CHROŃ DZIECKO PRZED SZKODLIWYMI TREŚCIAMI – zastosuj oprogramowanie filtrujące i korzystaj z programów ochrony rodzicielskiej. Uchronisz w ten sposób dziecko nie tylko przed nielegalnymi treściami (jak niezabezpieczona pornografia czy treści rasistowskie), ale ograniczysz także dostęp do szkodliwych materiałów – promujących agresję czy niezdrowy styl życia.
  • Jeżeli coś budzi Twój niepokój zwróć się po pomoc do Helpline.org.pl.